WIAA 2018 Girls Volleyball Tournament - Division 3
[Last Updated: 10-16-2018 - 10:00PM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional 2
Sectional 4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Oct 16
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Tue, Oct 16
7:00 PM
    #1 Stratford

 


DIVISION 3
WIAA STATE TOURNAMENT
Friday, November 2 - Semifinals
Sectional #2 vs. #4
1:00 p.m.
#1 Howards Grove   #1 Howards Grove

   
 
@Howards Grove

  25-14, 25-12,
25-13
  #16 Kohler
#9 Augusta     @Stratford                 @Howards Grove   #9 Roncalli
                   
     

   

     

@Osseo-Fairchild
  #9 Augusta #8 Algoma  
@Algoma

#8 Osseo-Fairchild
  22-25, 26-24,
21-25, 25-20,
16-14
TBD TBD 25-14, 25-21,
14-25, 25-18
  #8 Algoma
#5 Colby                   #5 Brillion
                   
  #5 Colby #5 Brillion  

@Colby
     
@Brillion

#12 Stanley-Boyd
  17-25, 25-20,
26-24, 25-19
25-16, 25-12,
25-16
  #12 Mishicot
#13 Nekoosa     @Auburndale             @Southern Door   #13 Sevastopol
               
                   

@Auburndale
  #4 Auburndale NEILLSVILLE Reedsville #4 Southern Door  
@Southern Door

#4 Auburndale
  25-15, 25-14,
25-13
25-20, 25-17,
25-22
  #4 Southern Door
#3 Abbotsford        
 
        #3 Manitowoc Lutheran
                         
  #3 Abbotsford #3 Manitowoc Lutheran  

@Abbotsford
 

 
@Manitowoc Lutheran

#14 Pittsville
  25-14, 25-7,
25-18
25-14, 25-15,
25-17
  #14 Reedsville
#11 Cadott   @Abbotsford                       @Manitowoc Lutheran   #11 Valders
                         
  7:45 PM    
         
     

@Neillsville
  #6 Neillsville #6 Saint Mary's Springs  
@Saint Mary's Springs

#6 Neillsville
  25-18, 26-24,
25-23
TBD   TBD 24-26, 25-17,
25-11, 25-14
  #6 Saint Mary's Springs
#7 Marathon #7 Oostburg
                         
  #7 Marathon   #7 Oostburg  

@Marathon
   
@Oostburg

#10 Thorp
  25-16, 25-23,
25-13
25-21, 26-24,
25-19
  #10 Kewaunee
#15 Spencer   @Fall Creek @Lourdes Acad.   #15 Winnebago Lutheran
                     
                         

@Fall Creek
  #2 Fall Creek                       #2 Lourdes Acad.  
@Lourdes Acad.

#2 Fall Creek
  25-10, 25-13,
25-17
                      25-7, 25-10,
25-9
  #2 Lourdes Acad.
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Oconto
#1 Living Word Lutheran  

  Saint Mary Catholic Lourdes Academy
 

   
#9 Wittenberg-Birnamwood   @Oconto                       @Living Word Lutheran   #9 Kenosha Christian Life
                         
     

         

     

@Manawa
  #8 Manawa #9 Kenosha Christian Life  
@Ozaukee

#8 Manawa
  23-25, 25-20,
25-18, 25-21
TBD TBD 19-25, 25-14,
21-25, 25-17,
15-10
  #8 Ozaukee
#5 Amherst                       #5 Random Lake
                         
  #5 Amherst   #5 Random Lake  

@Amherst
   
@Random Lake

#12 Bonduel
  25-16, 25-13,
25-11
25-8, 25-10,
25-13
  #12 Cristo Rey Jesuit
#13 Menominee Indian   @Pacelli                   @Racine Lutheran   #13 Milwaukee Juneau
                     
                         

@Pacelli
  #4 Pacelli Crivitz THE PRAIRIE SCHOOL #4 Racine Lutheran  
@Racine Lutheran

#4 Pacelli
  25-23, 25-10,
25-10
25-8, 25-0,
25-6
  #4 Racine Lutheran
#3 Crivitz        
 
        #3 Kenosha St. Joseph Catholic
                         
  #3 Crivitz
#3 Kenosha St. Joseph Catholic  

@Crivitz
 
 
@Kenosha St. Joseph Catholic

#14 Coleman
  25-11, 25-19,
25-11
    25-3, 25-1,
25-6
  #14 Hope Christian
#11 Iola-Scandinavia   @Crivitz                       @Kenosha St. Joseph Catholic   #11 Shoreland Lutheran
                         
                 
     

@Wabeno/Laona
  #11 Iola-Scandinavia
#6 Cedar Grove-Belgium  
@Cedar Grove-Belgium

#6 Wabeno/Laona
  25-19, 25-21,
23-25, 6-25,
15-7
TBD TBD 21-25, 25-17,
27-25, 25-16
  #6 Cedar Grove-Belgium
#7 Weyauwega-Fremont      
            #7 Dominican
                   
  #7 Weyauwega-Fremont #7 Dominican  

@Weyauwega-Fremont
    6:30 PM
@Dominican

#10 Crandon
  25-21, 25-17,
25-15
25-23, 22-25,
25-11, 20-25,
15-7
  #10 Brookfield Academy
#15 Shiocton   @Saint Mary Catholic             @The Prairie School   #15 Milwaukee Lifelong Learning
               
                   

@Saint Mary Catholic
  #2 Saint Mary Catholic #2 The Prairie School  
@The Prairie School

#2 Saint Mary Catholic
  25-8, 25-7,
25-13
25-3, 25-4,
25-3
  #2 The Prairie School