WIAA 2018 Girls Volleyball Tournament - Division 4
[Last Updated: 10-17-2018 - 8:10AM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 2
| 3 vs 4
5 vs 6 | 7 vs 8
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional 1
Sectional 3
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Oct 16
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Sat, Oct 27
7:00 PM
  Thu, Oct 25
7:00 PM
  Sat, Oct 20
7:00 PM
  Thu, Oct 18
7:00 PM
  Tue, Oct 16
7:00 PM
    #1 Washburn

 


DIVISION 4
WIAA STATE TOURNAMENT
Friday, November 2 - Semifinals
Sectional #1 vs. #3
10:00 a.m.

#1 Hillsboro  

   
 

   
#9 Flambeau     @ Washburn                 @Hillsboro   #9 La Farge/Youth Initiative
                   
     

   

    Sun, Mar 18 7:00 PM  

@Mellen
  #8 Mellen #8 New Lisbon  
@New Lisbon

#8 Mellen
  25-17, 21-25,
25-13, 25-22
TBD TBD 25-20, 25-20,
25-27, 25-21
  #8 New Lisbon
#5 Bruce                   #5 Kickapoo
                   
  #5 Bruce #5 Kickapoo  

@Bruce
     
@Kickapoo

#12 Bayfield
  25-15, 25-9,
25-18
25-13, 25-22,
23-25, 25-15
  #12 Wonewoc-Center
#13 Winter     @Drummond             @Bangor   #13 Gilmanton
               
                  7:00 PM  

@Drummond
  #4 Drummond South Shore Adams-Friendship #4 Bangor  
@Bangor

#4 Drummond
  25-16, 25-16,
25-11
25-11, 25-16,
25-23
  #4 Bangor
#3 Birchwood        
 
        #3 Alma/Pepin
                         
  #3 Birchwood #3 Alma/Pepin  

@Birchwood
 

 
@Pepin

#14 Hurley
  25-12, 26-24,
25-19
25-17, 25-20,
25-18
  #14 Independence
#11 Solon Springs   @Birchwood                       @Alma   #11 Weston
                         
     
         
    7:00 PM  

@Butternut
  #6 Butternut #6 Blair-Taylor  
@Blair-Taylor

#6 Butternut
  25-21, 25-20,
25-20
TBD   TBD 25-15, 25-20,
25-17
  #6 Blair-Taylor
#7 South Shore #7 Eleva-Strum
                         
  #7 South Shore   #10 Lincoln  

@South Shore
   
@Eleva-Strum

#10 Northwood
  25-17, 18-25,
25-20, 25-19
23-25, 25-19,
25-13, 25-21
  #10 Lincoln
#15 Lac Courte Oreilles   @Mercer @Royall   #15 Coulee Christian / Providence Academy
                     
                        7:00 PM  

@Mercer
  #2 Mercer                       #2 Royall  
@Royall

#2 Mercer
  25-5, 25-6,
25-8
                      25-4, 25-10,
25-7
  #2 Royall
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Clayton
#1 River Ridge  

  MCDONELL CENTRAL Royall
 

   
#9 Cornell   @Clayton                       @River Ridge   #9 Ithaca
                         
     

         

    7:00 PM  

@Elmwood
  #8 Elmwood #8 Highland   07:00 PM
@Highland

#8 Elmwood
  25-17, 25-17,
25-12
TBD TBD 25-15, 25-23,
25-21
  #8 Highland
#5 Gilman                       #5 Riverdale
                         
  #5 Gilman   #5 Riverdale  

@Gilman
    07:00 PM
@Riverdale

#12 Turtle Lake
  25-14, 25-12,
9-25, 25-23
25-17, 25-16,
25-16
  #12 North Crawford
#13 Frederic   @Luck                   @Southwestern   #13 Cassville
                     
                        7:00 PM  

@Luck
  #4 Luck Clayton BELMONT #4 Southwestern   07:00 PM
@Southwestern

#4 Luck
  25-8, 25-15,
25-5
25-13, 25-23,
25-8
  #4 Southwestern
#3 Eau Claire Immanuel Lutheran        
 
        #3 Seneca
                         
  #3 Eau Claire Immanuel Lutheran
#3 Seneca  

@Eau Claire Immanuel Lutheran
 
  07:00 PM
@Seneca

#14 Plum City
  25-11, 25-4,
25-12
    25-11, 25-9,
25-14
  #14 Potosi
#11 Owen-Withee   @Eau Claire Immanuel Lutheran                       @Seneca   #11 Belmont
                         
                 
    7:00 PM  

@Prairie Farm
  #6 Prairie Farm
#6 Iowa-Grant   07:00 PM
@Iowa-Grant

#6 Prairie Farm
  25-22, 25-14,
25-18
TBD TBD 25-12, 25-10,
25-15
  #6 Iowa-Grant
#7 Siren      
            #7 Wauzeka-Steuben
                   
  #7 Siren #7 Wauzeka-Steuben  

@Siren
    07:00 PM
@Wauzeka-Steuben

#10 Lake Holcombe
  25-12, 25-14,
25-12
26-24, 21-25,
23-25, 25-19,
15-5
  #10 Shullsburg
  @McDonell Central Catholic             @Benton   #15 De Soto
               
                  7:00 PM  

  #2 McDonell Central Catholic #2 Benton   07:00 PM
@Benton

  25-14, 25-9,
25-14
  #2 Benton