- WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 2


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM

    #1 NEW RICHMOND

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 21 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3 
3:15 p.m.
#1 DEFOREST  

  #1 NEW RICHMOND  
#1 DEFOREST
 

   
#5 MENOMONIE     @NEW RICHMOND                 @DEFOREST   #5 BARABOO
                   
    46-26  
#2 RICE LAKE
(11-13)
   
#1 DEFOREST
(23-1)
  62-50    

@ASHLAND
  #4 ASHLAND #4 SAUK PRAIRIE  
@SAUK PRAIRIE

#4 ASHLAND
  44-33 @NEW RICHMOND @DEFOREST 52-46   #4 SAUK PRAIRIE
                  #3 REEDSBURG AREA
                   
  #3 RIVER FALLS 35-32 47-20 #3 REEDSBURG AREA  

  #2 RICE LAKE   #3 REEDSBURG AREA  
@REEDSBURG AREA

  49-32   #6 PORTAGE
    @RICE LAKE             @WAUNAKEE  
               
    50-41             54-50    

  #2 RICE LAKE @ Chippewa Falls @Middleton #2 WAUNAKEE  

   
        #2 LA CROSSE CENTRAL
(20-5)
  #1 DEFOREST
(24-1)
       
                         
  #1 ONALASKA 42-34 50-49 #1 MONONA GROVE  

 
#1 ONALASKA

#1 MONONA GROVE
 

   
#5 TOMAH   @ONALASKA                       @MONONA GROVE   #5 MONROE
                         
    44-27   #2 LA CROSSE CENTRAL
(19-5)
          #1 MONONA GROVE
(22-1)
  77-37    

@HOLMEN
  #4 HOLMEN #4 MOUNT HOREB  
@MOUNT HOREB

#4 HOLMEN
  48-29 @ONALASKA   @MONONA GROVE 42-26   #4 MOUNT HOREB
#3 LA CROSSE LOGAN
                         
  #3 LA CROSSE LOGAN 32-31   67-57 #3 OREGON  

@LA CROSSE LOGAN
  #2 LA CROSSE CENTRAL #3 OREGON  

#6 SPARTA
  46-35  
  @LA CROSSE CENTRAL @STOUGHTON  
                     
    45-32                   49-45    

  #2 LA CROSSE CENTRAL                       #2 STOUGHTON  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #2 LA CROSSE CENTRAL  
(21-5)
  #1 DEFOREST  
(25-1)
         
  #1 MERRILL
#1 MERRILL
33-28 (1OT) 65-30 #1 WILMOT UNION  

  @Marshfield @Janesville Craig
#1 WILMOT UNION
 

  01:00 PM 01:00 PM  
#5 MEDFORD AREA   @MERRILL                       @WILMOT UNION   #9 ELKHORN AREA
                         
    52-34  
#1 MERRILL
(16-7)
         
#1 WILMOT UNION
(17-7)
  53-34    

@LAKELAND
  #5 MEDFORD AREA #8 BURLINGTON  
@BURLINGTON

#4 LAKELAND
  34-32 @MERRILL @WILMOT UNION 45-31   #8 BURLINGTON
#3 RHINELANDER                      
                         
  #3 RHINELANDER 53-32   57-32 #5 GREENDALE  

@RHINELANDER
  #2 MOSINEE #4 UNION GROVE  

#6 WAUSAU EAST
  73-36  
  @MOSINEE                   @UNION GROVE  
                     
    62-41                   63-49    

  #2 MOSINEE @Stevens Point @Waukesha West #4 UNION GROVE  

   
        #1 NEW LONDON
(20-4)
  #1 WILMOT UNION
(18-7)
       
                         
  #1 NEW LONDON
#1 NEW LONDON
29-24 60-58 #3 MCFARLAND  

 
#3 MCFARLAND
 

       
#5 SHAWANO COMM   @NEW LONDON                       @MCFARLAND   #11 WESTOSHA CENTRAL
                         
    46-28               #3 MCFARLAND
(18-6)
  45-40    

@ANTIGO
  #4 ANTIGO
#6 FORT ATKINSON  
@FORT ATKINSON

#4 ANTIGO
  41-34 @NEW LONDON @WATERFORD 34-32   #6 FORT ATKINSON
      #1 NEW LONDON
(19-4)
            #7 DELAVAN-DARIEN
                   
  #3 WAUPACA 54-38 50-43 #10 MILTON  

  #2 HORTONVILLE #2 WATERFORD  
@DELAVAN-DARIEN

  47-32   #10 MILTON
  @HORTONVILLE             @WATERFORD  
               
    62-27             53-45    

  #2 HORTONVILLE #2 WATERFORD