WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 3
[Last Updated: 08-02-2016 - 11:54AM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #2
Sectional #4
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM
    #1 Oconto Falls

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 21 Semifinals 
Sectional #2 vs. #4 
9:05 a.m.
#1 Oostburg  

  #1 Oconto Falls  
#1 Oostburg
 

   
#5 Clintonville     @Oconto Falls                 @Oostburg   #9 North Fond du Lac
                   
    43-29  
#1 Oconto Falls
(20-3)
   
#1 Oostburg
(18-6)
  51-41    

@Wittenberg-Birnamwood
  #4 Wittenberg-Birnamwood #9 North Fond du Lac  
@Winnebago Lutheran

#4 Wittenberg-Birnamwood
  36-20 @Oconto Falls @Oostburg 48-42   #8 Winnebago Lutheran
#3 Peshtigo                   #5 Columbus
                   
  #3 Peshtigo 44-25 65-38 #5 Columbus  

@Peshtigo
  #3 Peshtigo   #5 Columbus  
@Columbus

#6 Tomahawk
  72-43 49-42   #12 Mayville
    @Northland Pines             @Lomira   #13 Kewaskum
               
    57-47             36-31    

  #2 Northland Pines @ Pulaski @ West Bend #4 Lomira  
@Lomira

  49-29   #4 Lomira
        #1 Oconto Falls
(21-3)
  #1 Oostburg
(19-6)
       
                         
  #1 Fox Valley Lutheran 43-36 51-38 #3 Laconia  

 
#1 Fox Valley Lutheran

#3 Laconia
 

   
#5 Winneconne   @Fox Valley Lutheran                       @Laconia   #11 Luther Prep
                         
    59-35   #1 Fox Valley Lutheran
(23-1)
          #2 Waupun
(17-7)
  52-33    

@Omro
  #4 Omro #6 Sheboygan Falls  
@Sheboygan Falls

#4 Omro
  50-40 @Fox Valley Lutheran   @Waupun 58-46   #6 Sheboygan Falls
#3 Freedom #7 Ripon
                         
  #3 Freedom 51-34   56-52 (1OT) #7 Ripon  

@Freedom
  #3 Freedom #2 Waupun  
@Ripon

#6 Berlin
  63-38 46-44 (2OT)   #10 Campbellsport
  @Little Chute @Waupun  
                     
    44-36                   52-47 (1OT)    

  #2 Little Chute                       #2 Waupun  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Oconto Falls  
  #1 Ketttle Moraine Luth.  
         
  #1 Two Rivers
#1 Two Rivers
30-28 66-34 #1 Ketttle Moraine Luth.  

  @ Ashwaubenon @Whitefish Bay
#1 Ketttle Moraine Luth.
 

   
#9 Luxemburg-Casco   @Two Rivers                       @Ketttle Moraine Luth.  
                         
    44-40  
#1 Two Rivers
(19-4)
         
#1 Ketttle Moraine Luth.
(23-1)
  70-24    

@Roncalli
  #8 Roncalli #4 University School  

#8 Roncalli
  47-40 @Two Rivers @Ketttle Moraine Luth.  
#5 Southern Door                      
                         
  #12 Chilton 44-24   61-54 #3 Brown Deer  

@Southern Door
  #12 Chilton #2 Milwaukee Languages  

#12 Chilton
  25-13  
  @Kewaunee                   @Milwaukee Languages  
                     
    36-34                   56-33    

  #4 Kewaunee @ Kimberly @Menomonee Falls #2 Milwaukee Languages  

   
        #1 Two Rivers
(20-4)
  #1 Ketttle Moraine Luth.
(24-1)
       
                         
  #3 Denmark
#6 Valders
63-48 57-16 #1 St. Thomas More  

 
#1 St. Thomas More
 

       
#11 New Holstein   @Denmark                       @St. Thomas More   #5 St. Joan Antida
                         
    39-38               #2 East Troy
(10-14)
  73-11    

@Valders
  #6 Valders
#5 St. Joan Antida  
@St. Francis

#6 Valders
  45-33 @Valders @St. Thomas More 39-38   #4 St. Francis
#7 Wrightstown       #7 Wrightstown
(11-14)
            #3 Milwaukee North
                   
  #7 Wrightstown 37-27 66-56 #3 Milwaukee North  

@Wrightstown
  #7 Wrightstown #2 East Troy  
@Milwaukee North

#10 Sturgeon Bay
  53-32 55-18   #6 TENOR/VERITAS
  @Kiel             @East Troy  
               
    54-45             71-28    

  #2 Kiel #2 East Troy