- WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 4


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #2
SECTIONAL #4
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM

    #1 MARATHON

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Thursday, March 20 Semifinals 
Sectional #2 vs. #4 
6:35 p.m.
#1 LOURDES ACADEMY  

  #1 MARATHON  
#1 LOURDES ACADEMY
 

   
#9 EDGAR     @MARATHON                 @LOURDES ACADEMY   #9 OZAUKEE
                   
    69-40  
#5 AUBURNDALE
(15-10)
   
#1 LOURDES ACADEMY
(21-3)
  77-48    

@WABENO/LAONA
  #9 EDGAR #8 CEDAR GROVE-BELGIUM  
@CEDAR GROVE-BELGIUM

#8 WABENO/LAONA
  35-32 @MARATHON @LOURDES ACADEMY 45-29   #8 CEDAR GROVE-BELGIUM
#5 AUBURNDALE                   #5 HORICON
                   
  #5 AUBURNDALE 07:30 PM 61-50 70-40 #5 HORICON  

@AUBURNDALE
  #5 AUBURNDALE   #4 CAMBRIDGE  
@HORICON

#12 CRIVITZ
  61-9 54-29   #12 WATERLOO
#13 PACELLI     @COLEMAN             @CAMBRIDGE  
               
    36-32             70-43    

@COLEMAN
  #4 COLEMAN @ Wausau West @Oshkosh North #4 CAMBRIDGE  

#4 COLEMAN
  53-15  
        #5 AUBURNDALE
(16-10)
  #2 SAINT MARY'S SPRINGS
(21-3)
       
                         
  #3 BONDUEL 48-39 65-50 #3 LAKE COUNTRY LUTHERAN  

 
#3 BONDUEL

#3 LAKE COUNTRY LUTHERAN
 

   
#11 MENOMINEE INDIAN   @BONDUEL                       @LAKE COUNTRY LUTHERAN   #11 RANDOM LAKE
                         
    67-57   #3 BONDUEL
(20-4)
          #2 SAINT MARY'S SPRINGS
(20-3)
  61-41    

@CRANDON
  #6 CRANDON #11 RANDOM LAKE  
@DEERFIELD

#6 CRANDON
  64-16 @OCONTO   @SAINT MARY'S SPRINGS 34-23   #6 DEERFIELD
#7 STRATFORD #7 HOWARDS GROVE
                         
  #7 STRATFORD 50-38   48-20 #7 HOWARDS GROVE  

@STRATFORD
  #2 OCONTO #2 SAINT MARY'S SPRINGS  
@HOWARDS GROVE

#10 SPENCER
  49-29 69-31   #10 DODGELAND
  @OCONTO @SAINT MARY'S SPRINGS  
                     
    58-46                   59-38    

  #2 OCONTO                       #2 SAINT MARY'S SPRINGS  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 ALGOMA  
  #2 SAINT MARY'S SPRINGS  
         
  #1 AMHERST
#1 AMHERST
48-40 55-46 #1 DOMINICAN  

  @ Waupaca @ Oconomowoc
#1 DOMINICAN
 

   
#5 WEYAUWEGA-FREMONT   @AMHERST                       @DOMINICAN   #5 HOPE CHRISTIAN
                         
    31-21  
#1 AMHERST
(20-4)
         
#1 DOMINICAN
(15-9)
  76-35    

@IOLA-SCANDINAVIA
  #5 WEYAUWEGA-FREMONT #4 DESTINY  
@HOPE CHRISTIAN

#4 IOLA-SCANDINAVIA
  47-38 @AMHERST @DOMINICAN 48-43   #4 DESTINY
#3 SAINT MARY CENTRAL                      
                         
  #3 SAINT MARY CENTRAL 58-39   50-34 #3 BROOKFIELD ACADEMY  

@SAINT MARY CENTRAL
  #3 SAINT MARY CENTRAL #2 MARTIN LUTHER  

#6 ROSHOLT
  64-26  
#7 MANAWA   @SHIOCTON                   @MARTIN LUTHER  
                     
    43-37                   47-39    

@SHIOCTON
  #2 SHIOCTON @ Seymour @Racine Horlick #2 MARTIN LUTHER  

#2 SHIOCTON
  58-10  
        #1 ALGOMA
(23-2)
  #1 DOMINICAN
(25-0)
       
                         
  #1 ALGOMA
#1 ALGOMA
51-50 35-34 Wed, Mar 12 #1 THE PRAIRIE SCHOOL  

 
#1 THE PRAIRIE SCHOOL
 

       
#5 GIBRALTAR   @ALGOMA                       @THE PRAIRIE SCHOOL   #5 RACINE LUTHERAN
                         
    56-24               #1 THE PRAIRIE SCHOOL
(24-0)
  52-45    

@MANITOWOC LUTHERAN
  #4 MANITOWOC LUTHERAN
#4 RACINE SAINT CATHERINE'S  
@RACINE SAINT CATHERINE'S

#4 MANITOWOC LUTHERAN
  68-66 @ALGOMA @THE PRAIRIE SCHOOL 64-41   #4 RACINE SAINT CATHERINE'S
#3 BRILLION       #1 ALGOMA
(22-2)
            #3 SHORELAND LUTHERAN
                   
  #3 BRILLION 68-46 48-32 #3 SHORELAND LUTHERAN  

@BRILLION
  #3 BRILLION #3 SHORELAND LUTHERAN  
@SHORELAND LUTHERAN

#6 MISHICOT
  55-24 50-20   #6 KENOSHA CHRISTIAN LIFE
  @REEDSVILLE             @KENOSHA ST. JOSEPH CATHOLIC  
               
    49-40             43-42    

  #2 REEDSVILLE #2 KENOSHA ST. JOSEPH CATHOLIC