- WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 3


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    Sectional #1
Sectional #3
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM

    #1 BALDWIN-WOODVILLE

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 21 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3 
10:45 a.m.
#1 ADAMS-FRIENDSHIP  

  #1 BALDWIN-WOODVILLE  
#1 ADAMS-FRIENDSHIP
 

   
#9 NORTHWESTERN     @BALDWIN-WOODVILLE                 @ADAMS-FRIENDSHIP   #9 RIVER VALLEY
                   
    58-25  
#1 BALDWIN-WOODVILLE
(22-1)
   
#1 ADAMS-FRIENDSHIP
(22-1)
  56-39    

@SAINT CROIX CENTRAL
  #8 SAINT CROIX CENTRAL #8 WESTFIELD AREA  
@WESTFIELD AREA

#8 SAINT CROIX CENTRAL
  61-51 @BALDWIN-WOODVILLE @ADAMS-FRIENDSHIP 43-37   #8 WESTFIELD AREA
#5 SAINT CROIX FALLS                   #5 RICHLAND CENTER
                   
  #5 SAINT CROIX FALLS 66-23 57-43 #5 RICHLAND CENTER  

@SAINT CROIX FALLS
  #4 SOMERSET   #5 RICHLAND CENTER  
@RICHLAND CENTER

#12 ELLSWORTH
  64-47 60-46   #12 LODI
    @SOMERSET             @WISCONSIN DELLS   #13 WAUTOMA
               
    64-57             54-38    

  #4 SOMERSET @ New Richmond @ Baraboo #4 WISCONSIN DELLS  
@WISCONSIN DELLS

  58-49   #4 WISCONSIN DELLS
        #2 HAYWARD
(22-2)
  #1 ADAMS-FRIENDSHIP
(23-1)
       
                         
  #3 BARRON 51-41 28-26 #3 EDGEWOOD  

 
#3 BARRON

#3 EDGEWOOD
 

   
#11 OSCEOLA   @BARRON                       @EDGEWOOD   #11 PLATTEVILLE
                         
    40-26   #2 HAYWARD
(21-2)
          #3 EDGEWOOD
(16-8)
  36-32    

@AMERY
  #6 AMERY #6 POYNETTE  
@POYNETTE

#6 AMERY
  54-38 @HAYWARD   @DODGEVILLE 50-29   #6 POYNETTE
#7 PRESCOTT #7 NEKOOSA
                         
  #7 PRESCOTT 42-38   55-52 #10 PRAIRIE DU CHIEN  

@PRESCOTT
  #2 HAYWARD #2 DODGEVILLE  
@NEKOOSA

#10 SPOONER
  47-37 57-43   #10 PRAIRIE DU CHIEN
  @HAYWARD @DODGEVILLE  
                     
    53-31                   36-26    

  #2 HAYWARD                       #2 DODGEVILLE  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 NEILLSVILLE  
  #1 BRODHEAD  
         
  #1 NEILLSVILLE
#1 NEILLSVILLE
31-30 36-25 #1 BRODHEAD  

  @ River Falls @ Middleton
#1 BRODHEAD
 

   
#9 MAUSTON   @NEILLSVILLE                       @BRODHEAD   #9 EDGERTON
                         
    55-30  
#1 NEILLSVILLE
(24-0)
         
#1 BRODHEAD
(24-0)
  57-20    

@ELK MOUND
  #8 ELK MOUND #8 TURNER  
@TURNER

#8 ELK MOUND
  56-37 @NEILLSVILLE @BRODHEAD 49-47   #8 TURNER
#5 WEST SALEM                       #5 CLINTON
                         
  #5 WEST SALEM 43-32   66-45 #5 CLINTON  

@WEST SALEM
  #4 DURAND #4 MARSHALL  
@CLINTON

#12 VIROQUA
  47-36 54-33   #12 PALMYRA-EAGLE
  @DURAND                   @MARSHALL  
                     
    48-34                   65-47    

  #4 DURAND @ Osseo-Fairchild @ Janesville Parker #4 MARSHALL  

   
        #1 NEILLSVILLE
(21-2)
  #1 BRODHEAD
(25-0)
       
                         
  #3 AQUINAS
#6 GALE-ETTRICK-TREMPEALEAU
45-26 47-42 #3 LAKESIDE LUTHERAN  

 
#3 LAKESIDE LUTHERAN
 

       
#11 ALTOONA   @AQUINAS                       @LAKESIDE LUTHERAN   #11 LAKE MILLS
                         
    43-40               #2 WHITEWATER
(21-3)
  46-36    

@GALE-ETTRICK-TREMPEALEAU
  #6 GALE-ETTRICK-TREMPEALEAU
#6 JEFFERSON  
@JEFFERSON

#6 GALE-ETTRICK-TREMPEALEAU
  47-38 @ARCADIA @WHITEWATER 58-44   #6 JEFFERSON
#7 BLOOMER       #2 ARCADIA
(20-2)
            #7 EVANSVILLE
                   
  #7 BLOOMER 49-36 66-46 #7 EVANSVILLE  

@BLOOMER
  #2 ARCADIA #2 WHITEWATER  
@EVANSVILLE

#10 BLACK RIVER FALLS
  54-37 58-32   #10 BIG FOOT
  @ARCADIA             @WHITEWATER  
               
    54-30             66-39    

  #2 ARCADIA #2 WHITEWATER