- WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 2


Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #2
SECTIONAL #4
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM

    #1 NOTRE DAME

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Friday, March 21 Semifinals 
Sectional #2 vs. #4
1:35 p.m.
#1 PIUS XI  

  #1 NOTRE DAME  
#1 PIUS XI
 

   
#9 MARINETTE     @NOTRE DAME                 @PIUS XI   #9 MILW LUTHERAN
                   
    63-19  
#1 NOTRE DAME
(23-1)
   
#1 PIUS XI
(22-2)
  83-17    

@MENASHA
  #9 MARINETTE #9 MILW LUTHERAN  
@MILW WASHINGTON/MILW CAREER TECH

#8 MENASHA
  39-37 (1OT) @NOTRE DAME @PIUS XI 45-43   #8 MILW WASHINGTON/MILW CAREER TECH
                 
                   
  #5 ASHWAUBENON 82-41 60-23 #5 WISCONSIN LUTHERAN  

  #4 KAUKAUNA   #5 WISCONSIN LUTHERAN  

   
    @KAUKAUNA             @WAUWATOSA EAST  
               
    47-31             41-34    

  #4 KAUKAUNA @Bay Port @Greenfield #4 WAUWATOSA EAST  

   
        #1 NOTRE DAME
(24-1)
  #1 PIUS XI
(23-2)
       
                         
  #3 PULASKI 55-37 62-33 08:15 PM #3 SHOREWOOD  

 
#3 PULASKI

#6 WAUWATOSA WEST
 

   
  @PULASKI                       @SHOREWOOD   #11 MILW MADISON
                         
    54-22   #3 PULASKI
(15-9)
          #2 WHITEFISH BAY
(18-6)
  34-33    

  #6 WEST DE PERE #6 WAUWATOSA WEST  
@WAUWATOSA WEST

  @XAVIER   @WHITEFISH BAY 75-4   #6 WAUWATOSA WEST
#7 SEYMOUR #7 MILW SAM MORSE/JUNEAU
                         
  #7 SEYMOUR 62-47   31-27 #7 MILW SAM MORSE/JUNEAU  

@SEYMOUR
  #2 XAVIER #2 WHITEFISH BAY  
@MILW SAM MORSE/JUNEAU

#10 GREEN BAY WEST
  53-33 55-49   #10 MESSMER
  @XAVIER @WHITEFISH BAY  
                     
    55-35                   61-32    

  #2 XAVIER                       #2 WHITEFISH BAY  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 NOTRE DAME  
(25-1)
  #1 PIUS XI  
         
  #1 BEAVER DAM
#1 BEAVER DAM
64-46 35-30 #1 PEWAUKEE  

  @Sheboygan South @Brookfield Central
#1 PEWAUKEE
 

  01:00 PM  
#5 WEST BEND WEST   @BEAVER DAM                       @PEWAUKEE   #5 CATHOLIC MEMORIAL
                         
    60-41  
#1 BEAVER DAM
(19-5)
         
#2 NEW BERLIN EISENHOWER
(18-6)
  59-36    

@PLYMOUTH
  #5 WEST BEND WEST #4 WAUKESHA NORTH  
@WAUKESHA NORTH

#4 PLYMOUTH
  38-35 @BEAVER DAM @PEWAUKEE 36-29   #4 WAUKESHA NORTH
                     
                         
  #3 SLINGER 47-43   59-53 #3 NEW BERLIN WEST  

  #2 WEST BEND EAST #2 NEW BERLIN EISENHOWER  

   
  @WEST BEND EAST                   @NEW BERLIN EISENHOWER  
                     
    45-33                   53-43    

  #2 WEST BEND EAST @Fond du Lac @Greenfield #2 NEW BERLIN EISENHOWER  

   
        #1 CEDARBURG
(20-5)
  #2 NEW BERLIN EISENHOWER
(19-6)
       
                         
  #1 CEDARBURG
#1 CEDARBURG
51-48 63-40 06:00 PM #1 CUDAHY  

 
#1 CUDAHY
 

       
  @CEDARBURG                       @CUDAHY   #5 MILW BRADLEY TECHNICAL
                         
    63-46               #1 CUDAHY
(9-15)
  62-17    

  #4 NICOLET
#5 MILW BRADLEY TECHNICAL  
@MILW RONALD REAGAN

  @CEDARBURG @CUDAHY 51-43   #4 MILW RONALD REAGAN
      #1 CEDARBURG
(19-5)
           
                   
  #3 PORT WASHINGTON 49-43 45-43 #3 SOUTH MILWAUKEE  

  #2 GRAFTON #2 WHITNALL  

   
  @GRAFTON             @WHITNALL  
               
    46-20             52-44    

  #2 GRAFTON #2 WHITNALL