WIAA 2014 Girls Basketball Tournament - Division 5
[Last Updated: 08-02-2016 - 11:53AM]

Brackets shown in sectional pairings. Click the 'Sectional Matchup' links below to view other brackets for each Division
Division 1
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 2
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 3
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 4
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4
Division 5
Sectional Matchups:
1 vs 3
| 2 vs 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #3
Tue, Mar 4
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Sat, Mar 15
7:00 PM
  Thu, Mar 13
7:00 PM
  Sat, Mar 8
7:00 PM
  Fri, Mar 7
7:00 PM
  Tue, Mar 4
7:00 PM
    #1 Siren

State Bracket Available:  
2014 State

WIAA State Tournament
Thursday, March 20 Semifinals 
Sectional #1 vs. #3 
3:15 p.m.
#1 Eleva-Strum   #1 Eleva-Strum

  #1 Siren  
#4 Gilmanton
 
@Eleva-Strum

  50-26   #8 Elmwood
#5 Northwood     @Siren                 @Eleva-Strum   #5 Cochrane-Fountain City
                   
    39-34  
#1 Siren
(19-5)
   
#4 Gilmanton
(12-11)
  61-58 (1OT)    

@Luck
  #4 Luck #4 Gilmanton  
@Gilmanton

#4 Luck
  55-31 @Siren @Independence 60-53   #4 Gilmanton
#3 Frederic                   #3 Lincoln
                   
  #3 Frederic 44-33 49-36 #3 Lincoln  

@Frederic
  #2 Shell Lake   #2 Independence  
@Lincoln

#6 Solon Springs
  57-32 46-44   #6 Plum City
#7 Birchwood     @Shell Lake             @Independence   #7 ALMA/PEPIN
               
    62-51             41-23    

@Shell Lake
  #2 Shell Lake @ Hayward @ Neillsville #2 Independence  
@Independence

#2 Shell Lake
  53-15 50-28   #2 Independence
#1 South Shore         #1 South Shore
(26-0)
  #4 Gilmanton
(13-11)
        #1 Hillsboro
                         
  #1 South Shore 41-32 43-39 #1 Hillsboro  

@South Shore
 
#1 South Shore

#1 Hillsboro
 
@Hillsboro

#8 Butternut
  81-12 26-14   #8 Royall
#5 Washburn   @South Shore                       @Hillsboro   #5 Wonewoc-Center
                         
    60-44   #1 South Shore
(25-0)
          #1 Hillsboro
(21-4)
  47-29    

@Winter
  #4 Winter #4 La Farge  
@La Farge

#4 Winter
  66-50 @South Shore   @Hillsboro 40-28   #4 La Farge
#3 Mercer #3 Cashton
                         
  #3 Mercer 73-28   35-30 #3 Cashton  

@Mercer
  #2 Mellen #2 Bangor  
@Cashton

#6 Drummond
  43-40 50-38   #6 Weston
#7 Bayfield   @Mellen @Bangor   #7 New Lisbon
                     
    52-45                   47-34    

@Mellen
  #2 Mellen                       #2 Bangor  
@Bangor

#2 Mellen
  51-46                       52-27   #2 Bangor
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
          #1 Owen-Withee  
  #1 Barneveld  
         
  #1 Clayton
#4 Eau Claire Immanuel Luth.
51-48 69-31 #1 Barneveld  

  @ Spooner @ La Crosse Logan
#1 Barneveld
 

   
#5 Prairie Farm   @Clayton                       @Barneveld   #9 North Crawford
                         
    42-31  
#2 Turtle Lake
(16-7)
         
#1 Barneveld
(24-0)
  62-32    

@Eau Claire Immanuel Luth.
  #4 Eau Claire Immanuel Luth. #8 BENTON/SHULLSBURG  
@ BENTON

#4 Eau Claire Immanuel Luth.
  70-49 @Turtle Lake @Mount Horeb 50-39   #8 BENTON/SHULLSBURG
#3 McDonell Central                       #5 Seneca
                         
  #3 McDonell Central 59-55 (1OT)   64-30 7:30 PM #12 Wauzeka-Steuben  

@McDonell Central
  #2 Turtle Lake #4 Ithaca  
@Seneca

#6 Bruce
  43-30 37-35   #12 Wauzeka-Steuben
#7 Clear Lake   @Turtle Lake                   @Ithaca   #13 Southwestern
                     
    48-44                   49-29    

@Turtle Lake
  #2 Turtle Lake @ Rice Lake @ Mineral Point #4 Ithaca  
@Ithaca

#2 Turtle Lake
  60-16 50-40   #4 Ithaca
#1 Owen-Withee         #1 Owen-Withee
(21-5)
  #1 Barneveld
(25-0)
        #3 Belmont
                         
  #1 Owen-Withee
#1 Owen-Withee
66-54 52-18 #3 Belmont  

@Owen-Withee
 
#3 Belmont
 
@Belmont

#8 Rib Lake
  76-21     58-15   #14 Pecatonica
#5 Cornell   @Owen-Withee                       @Belmont   #11 Kickapoo
                         
    74-34               #3 Belmont
(17-7)
  48-34    

@Prentice
  #4 Prentice
#6 Highland  
@Highland

#4 Prentice
  33-27 @Owen-Withee @Belmont 61-34   #6 Highland
#3 Greenwood       #1 Owen-Withee
(20-5)
            #7 Potosi
                   
  #3 Greenwood 60-39 52-47 #7 Potosi  

@Greenwood
  #3 Greenwood #7 Potosi  
@Potosi

#6 Gilman
  51-25 52-22   #10 De Soto
#7 Lake Holcombe   @Thorp             @River Ridge   #15 Cassville
               
    46-32             42-40    

@Thorp
  #2 Thorp #2 River Ridge  
@River Ridge

#2 Thorp
  43-25 58-15   #2 River Ridge