WIAA 2018 Girls Basketball Tournament - Division 2
[Last Updated: 02-12-2018 - 2:50PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #3
SECTIONAL #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 20
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Tue, Feb 20
7:00 PM
    #1 Monroe

 


Division 2
WIAA State Tournament
Friday, March 9 Semifinals
#1 Seed vs #4 Seed
#2 Seed vs #3 Seed
1:35 p.m.
#1 New Berlin Eisenhower  

   
 

   
#9 Sauk Prairie     @Monroe                 @New Berlin Eisenhower   #9 Greendale
                   
     

   

     

@Portage
   
@Catholic Memorial

#8 Portage
  TBD TBD   #8 Catholic Memorial
                 
                   
  #5 Monona Grove #5 Greenfield  

     

   
    @Oregon             @Saint Francis Host: Cudahy  
               
                   

  #4 Oregon @ Middleton @ Greenfield #4 Cudahy  

   
       
 
       
                         
  #3 Reedsburg Area #3 New Berlin West  

 

 

   
#11 Mount Horeb   @Reedsburg Area                       @New Berlin West   #11 Saint Anthony
                         
     
         
     

@McFarland
   
@Whitnall

#6 McFarland
  TBD   TBD   #6 Whitnall
#7 DeForest #7 South Milwaukee
                         
     

@DeForest
   
@South Milwaukee

#10 Baraboo
    #10 Milwaukee Bay View / Lifelong Learning
  @Stoughton @Pewaukee  
                     
                         

  #2 Stoughton                       #2 Pewaukee  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Jefferson
#1 Pius XI Catholic  

  @ Sun Prairie @ Brown Deer
 

  4:00 PM 1:00 PM  
#9 Westosha Central   @Jefferson                       @Pius XI Catholic   #9 Milwaukee Lutheran
                         
     

         

     

@Waukesha West
   
@Messmer

#8 Waukesha West
  TBD TBD   #8 Messmer
                     
                         
  #5 Wilmot Union   #5 Wisconsin Lutheran  

   

   
  @Milton                   @Wauwatosa East  
                     
                         

  #4 Milton @ Fort Atkinson @ West Allis Central #4 Wauwatosa East  

   
       
 
       
                         
  #3 Burlington
#3 Whitefish Bay  

 
 

       
#11 Delavan-Darien   @Burlington                       @Whitefish Bay   #11 Milwaukee North
                         
                 
     

@Waterford
 
 
@Wauwatosa West

#6 Waterford
  TBD TBD   #6 Wauwatosa West
#7 Elkhorn Area      
            #7 Milwaukee Washington
                   
   

@Elkhorn Area
   
@Milwaukee Washington

#10 Fort Atkinson
    #10 Milwaukee Marshall
  @Union Grove             @Shorewood  
               
                   

  #2 Union Grove #2 Shorewood