WIAA 2018 Girls Basketball Tournament - Division 4
[Last Updated: 02-11-2018 - 2:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 20
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Tue, Feb 20
7:00 PM
    #1 Saint Croix Falls

 


Division 4
WIAA State Tournament
Thursday March 8 Semifinals
#1 Seed vs #4 Seed
#2 Seed vs #3 Seed
6:35 p.m.
#1 Marathon  

   
 

   
#9 Glenwood City     @Saint Croix Falls                 @Marathon   #9 Edgar
                   
     

   

     

@Chetek-Weyerhaeuser
   
@Phillips

#8 Chetek-Weyerhaeuser
  TBD TBD   #8 Phillips
#5 Unity                   #5 Auburndale
                   
   

@Unity
     
@Auburndale

#12 Cumberland
    #12 Chequamegon
#13 Spring Valley     TBD             @Pacelli  
               
                   

@Cameron
  @ New Richmond @ D.C. Everest #4 Pacelli  

#4 Cameron
   
       
 
       
                         
  #3 Clear Lake #3 Neillsville  

 

 

   
#11 Boyceville   @Clear Lake                       @Neillsville   #11 Spencer
                         
     
         
     

@Grantsburg
   
@Abbotsford

#6 Grantsburg
  TBD   TBD   #6 Abbotsford
#7 Ladysmith #7 Athens
                         
     

@Ladysmith
   
@Athens

#10 Webster
    #10 Thorp
  @Colfax @Colby  
                     
                         

  #2 Colfax                       #2 Colby  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Melrose-Mindoro
#1 Shiocton  

  @ River Falls @ Antigo
 

  7:00 PM 1:00 PM  
#9 Fall Creek   @Melrose-Mindoro                       @Shiocton   #9 Iola-Scandinavia
                         
     

         

     

@Mondovi
   
@Manawa

#8 Mondovi
  TBD TBD   #8 Manawa
#5 Osseo-Fairchild                       #5 Menominee Indian
                         
     

@Osseo-Fairchild
   
@Menominee Indian

#12 Whitehall
    #12 Weyauwega-Fremont
  @Regis                   @Saint Mary Catholic  
                     
                         

  #4 Regis @ Altoona @ Green Bay Southwest #4 Saint Mary Catholic  

   
       
 
       
                         
  #3 Elk Mound
#3 Crivitz  

 
 

       
#11 Cadott   @Elk Mound                       @Crivitz   #11 Wabeno Area / Laona
                         
                 
     

@Cochrane-Fountain City
 
 
@Oconto

#6 Cochrane-Fountain City
  TBD TBD   #6 Oconto
#7 Stanley-Boyd      
            #7 Bonduel
                   
   

@Stanley-Boyd
   
@Bonduel

#10 Augusta
    #10 Coleman
  @Durand             @Crandon  
               
                   

  #2 Durand #2 Crandon