WIAA 2018 Girls Basketball Tournament - Division 3
[Last Updated: 02-11-2018 - 4:30PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #1
SECTIONAL #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 20
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Tue, Feb 20
7:00 PM
    #1 Hayward

 


Division 3
WIAA State Tournament
Thursday March 8 Semifinals
#1 Seed vs #4 Seed
#2 Seed vs #3 Seed
1:35 p.m.
#1 Wrightstown  

   
 

   
#9 Barron     @Hayward                 @Wrightstown   #9 Clintonville
                   
     

   

     

@Somerset
   
@Xavier

#8 Somerset
  TBD TBD   #8 Xavier
#5 Northwestern                   #5 Wittenberg-Birnamwood
                   
   

@Northwestern
     
@Wittenberg-Birnamwood

#12 Spooner
    #12 Tomahawk
    @Amery             @Fox Valley Lutheran  
               
                   

  #4 Amery @ River Falls @ Menasha #4 Fox Valley Lutheran  

   
       
 
       
                         
  #3 Bloomer #3 Freedom  

 

 

   
#11 Ellsworth   @Bloomer                       @Freedom   #11 Northland Pines
                         
     
         
     

@Prescott
   
@Peshtigo

#6 Prescott
  TBD   TBD   #6 Peshtigo
#7 Osceola #7 Little Chute
                         
     

@Osceola
   
@Little Chute

#10 Baldwin-Woodville
    #10 Oconto Falls
  @Saint Croix Central @Amherst  
                     
                         

  #2 Saint Croix Central                       #2 Amherst  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Wisconsin Dells
#1 Valders  

  @ Chippewa Falls @ Kaukauna
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Adams-Friendship   @Wisconsin Dells                       @Valders   #9 Chilton
                         
     

         

     

@Altoona
   
@Cedar Grove-Belgium

#8 Altoona
  TBD TBD   #8 Cedar Grove-Belgium
#5 Arcadia                       #5 Sheboygan Falls
                         
     

@Arcadia
   
@Sheboygan Falls

#12 Viroqua
    #12 Two Rivers
#13 Black River Falls   TBD                   @Kiel  
                     
                         

@West Salem
  @Osseo-Fairchild @ Manitowoc Lincoln #4 Kiel  

#4 West Salem
   
       
 
       
                         
  #3 Wautoma
#3 Oostburg  

 
 

       
#11 Mauston   @Wautoma                       @Oostburg   #11 Sturgeon Bay
                         
                 
     

@Stratford
 
 
@Brillion

#6 Stratford
  TBD TBD   #6 Brillion
#7 Westby      
            #7 Denmark
                   
   

@Westby
   
@Denmark

#10 Nekoosa
    #10 New Holstein
  @Gale-Ettrick-Trempealeau             @Southern Door  
               
                   

  #2 Gale-Ettrick-Trempealeau #2 Southern Door