WIAA 2018 Girls Basketball Tournament - Division 4
[Last Updated: 02-11-2018 - 2:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    SECTIONAL #3
SECTIONAL #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 20
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Sat, Mar 3
7:00 PM
  Thu, Mar 1
7:00 PM
  Sat, Feb 24
7:00 PM
  Fri, Feb 23
7:00 PM
  Tue, Feb 20
7:00 PM
    #1 Aquinas

 


Division 4
WIAA State Tournament
Thursday March 8 Semifinals
#1 Seed vs #4 Seed
#2 Seed vs #3 Seed
6:35 p.m.
#1 Manitowoc Lutheran  

   
 

   
#9 Necedah     @Aquinas                 @Manitowoc Lutheran   #9 Algoma
                   
     

   

     

@Lancaster
   
@Gibraltar

#8 Lancaster
  TBD TBD   #8 Gibraltar
                  #5 Howards Grove
                   
  #5 Brookwood  

     
@Howards Grove

    #12 Reedsville
    @Cuba City             @Ozaukee  
               
                   

  #4 Cuba City @ Richland Center @ Sheboygan North #4 Ozaukee  

   
       
 
       
                         
  #3 Mineral Point #3 Mishicot  

 

 

   
#11 Fennimore   @Mineral Point                       @Mishicot   #11 Winnebago Lutheran Academy
                         
     
         
     

@Boscobel
   
@Kewaunee

#6 Boscobel
  TBD   TBD   #6 Kewaunee
#7 Wisconsin Heights #7 Kohler
                         
     

@Wisconsin Heights
   
@Kohler

#10 Luther
    #10 Roncalli
  @Darlington @Random Lake  
                     
                         

  #2 Darlington                       #2 Random Lake  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Saint Mary's Springs
#1 Milwaukee Academy of Science  

  @ Baraboo @ Whitefish Bay
 

  1:00 PM 1:00 PM  
#9 Parkview   @Saint Mary's Springs                       @Milwaukee Academy of Science   #9 Destiny
                         
     

         

     

@Waterloo
   
@Hope Christian

#8 Waterloo
  TBD TBD   #8 Hope Christian
#5 Horicon                      
                         
    #5 Williams Bay  

@Horicon
   

#12 Montello
   
#13 Johnson Creek   TBD                   @Lake Country Lutheran  
                     
                         

@Belleville
  @ Sun Prairie @ Waukesha West #4 Lake Country Lutheran  

#4 Belleville
   
       
 
       
                         
  #3 Markesan
#3 Palmyra-Eagle  

 
 

       
#11 Westfield Area   @Markesan                       @Palmyra-Eagle  
                         
                 
     

@Pardeeville
 
#6 Living Word Lutheran  

#6 Pardeeville
  TBD TBD  
#7 New Glarus      
            #7 The Prairie School
                   
   

@New Glarus
   
@The Prairie School

#10 Dodgeland
    #10 Kenosha Christian Life
  @Cambridge             @Racine Lutheran  
               
                   

  #2 Cambridge #2 Racine Lutheran