WIAA 2019 Girls Basketball Tournament - Division 1
[Last Updated: 02-20-2019 - 2:00PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #1
Sectional #2
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 19
7:00 PM
  Fri, Feb 22
7:00 PM
  Sat, Feb 23
7:00 PM
  Thu, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Thu, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Feb 23
7:00 PM
  Fri, Feb 22
7:00 PM
  Tue, Feb 19
7:00 PM
    #1 Kimberly

 


Division 1
Friday, March 8 Semifinals
#1 Seed vs. #4 Seed
#2 Seed vs. #3 Seed
6:35 pm

#1 Bay Port  

   
 

   
#17 Eau Claire North     @Kimberly                 @Bay Port   #17 Manitowoc Lincoln
                   
  5:30 PM    

   

     

@Superior
  #16 Superior #17 Manitowoc Lincoln  
@Sheboygan South

#16 Superior
  42-41 TBD TBD 55-45   #16 Sheboygan South
                 
                   
  #9 Hudson #9 Homestead  

     

   
    @Appleton West             @Watertown  
               
  6:00 PM                  

  #8 Appleton West @ Appleton East @ Hartford Union #8 Watertown  

   
       
 
       
                         
  #5 Stevens Point #5 De Pere  

 

 

   
  @Stevens Point                       @De Pere  
                         
     
         
     

  #12 D.C. Everest #12 Brookfield East  

  TBD   TBD  
                         
  #13 Oshkosh West   #13 Hartford Union  

   

   
  @Chippewa Falls @Germantown  
                     
                         

  #4 Chippewa Falls                       #4 Germantown  

                         
      Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #3 Appleton East
#3 Green Bay Preble  

  @ D.C. Everest @ Manitowoc Lincoln
 

  1:00 PM 3:00 PM  
  @Appleton East                       @Green Bay Preble  
                         
     

         

     

  #14 Neenah #14 Fond du Lac  

  TBD TBD  
                     
                         
  #11 Eau Claire Memorial   #11 Oconomowoc  

   

   
  @Oshkosh North                   @Brookfield Central  
                     
                         

  #6 Oshkosh North @ Eau Claire North @ Green Bay Preble #6 Brookfield Central  

   
       
 
       
                         
  #7 Wausau West
#7 Hamilton  

 
 

       
  @Wausau West                       @Hamilton  
                         
                 
     

  #10 Marshfield
#10 Sheboygan North  

  TBD TBD  
     
            #15 Menomonee Falls
                   
  #15 Wisconsin Rapids Lincoln #15 Menomonee Falls  

   
@Menomonee Falls

  39-29   #18 Green Bay East
  @Appleton North             @Arrowhead  
               
                   

  #2 Appleton North #2 Arrowhead