WIAA 2019 Girls Basketball Tournament - Division 5
[Last Updated: 02-19-2019 - 10:30PM]

The state tournament is seeded after sectionals are complete. Brackets are shown in sectional order. Click the links below to view other brackets.
Division 1
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 2
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 3
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 4
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4
Division 5
Sectional Brackets
1 & 2
| 3 & 4

    Sectional #3
Sectional #4
Regionals Sectionals Sectionals Regionals
Tue, Feb 19
7:00 PM
  Fri, Feb 22
7:00 PM
  Sat, Feb 23
7:00 PM
  Thu, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Sat, Mar 2
7:00 PM
  Thu, Feb 28
7:00 PM
  Sat, Feb 23
7:00 PM
  Fri, Feb 22
7:00 PM
  Tue, Feb 19
7:00 PM
#1 Eleva-Strum     #1 Eleva-Strum

 


Division 5
Friday, March 8 Semifinals
#1 Seed vs. #4 Seed
#2 Seed vs. #3 Seed
9:05 pm
#1 Fall River   #1 Fall River

@Eleva-Strum
   
 
@Fall River

#16 Plum City/Elmwood
  67-28 74-24   #16 Wayland Academy
#9 Hillsboro     @Eleva-Strum                 @Fall River   #9 Abundant Life/Saint Ambrose
                   
     

   

     

@La Farge/Youth Initiative
  #8 La Farge/Youth Initiative #8 Barneveld  
@Barneveld

#8 La Farge/Youth Initiative
  46-37 TBD TBD 49-39   #8 Barneveld
#5 Bangor                   #5 Rio
                   
  #5 Bangor #5 Rio  

@Bangor
     
@Rio

#12 Wonewoc-Center
  61-39 77-44   #12 Juda
#13 Gilmanton     @Cashton             @Albany   #13 Pecatonica
               
                   

@Cashton
  #4 Cashton @ Arcadia @ Fort Atkinson #4 Albany  
@Albany

#4 Cashton
  56-25 58-20   #4 Albany
#3 Royall        
 
        #3 Argyle
                         
  #3 Royall #3 Argyle  

@Royall
 

 
@Argyle

#14 Weston
  52-26 72-12   #14 Madison Country Day
#11 New Lisbon   @Royall                       @Argyle   #11 Cambria-Friesland
                         
     
         
     

@Lincoln
  #6 Lincoln #6 Central WI Christian  
@Central WI Christian

#6 Lincoln
  54-31 TBD   TBD 53-47   #6 Central WI Christian
#7 Blair-Taylor #7 Monticello
                         
  #7 Blair-Taylor   #7 Monticello  

@Blair-Taylor
   
@Monticello

#10 Alma/Pepin
  60-45 63-35   #10 Johnson Creek
#15 Granton   @Independence @Randolph   #15 Wisconsin School for the Deaf
                     
                         

@Independence
  #2 Independence                       #2 Randolph  
@Randolph

#2 Independence
  74-31                       75-16   #2 Randolph
#1 Black Hawk       Sectional Champion
  Sectional Champion          
           
   
         
  #1 Black Hawk
#1 Gibraltar  

@Black Hawk
  @ La Crosse Central @ Oconomowoc
 

#16 North Crawford
  100-17 2:00 PM 1:00 PM  
#9 Iowa-Grant   @Black Hawk                       @Gibraltar   #9 Oakfield
                         
     

         

     

@Southwestern
  #9 Iowa-Grant #9 Oakfield  
@Heritage Christian

#8 Southwestern
  49-31 TBD TBD 68-63   #8 Heritage Christian
#5 Potosi/Cassville                       #5 Living Word Lutheran
                         
  #5 Potosi/Cassville   #5 Living Word Lutheran  

@Potosi/Cassville
   
@Living Word Lutheran

#12 Ithaca
  78-29 56-32   #12 Sheboygan Christian
#13 Benton   @Kickapoo                   @Hilbert   #13 Elkhart Lake-Glenbeulah
                     
                         

@Kickapoo
  #4 Kickapoo @ Mineral Point @ West Bend East #4 Hilbert  
@Hilbert

#4 Kickapoo
  54-36 68-36   #4 Hilbert
#3 Wauzeka-Steuben        
 
        #3 Hustisford
                         
  #3 Wauzeka-Steuben
#3 Hustisford  

@Wauzeka-Steuben
 
 
@Hustisford

#14 Belmont
  53-50 (1OT)     84-14   #14 Faith Christian
#11 Seneca   @Wauzeka-Steuben                       @Hustisford   #11 Stockbridge
                         
                 
     

@Shullsburg
  #6 Shullsburg
#6 Green Bay N.E.W Lutheran  
@Green Bay N.E.W Lutheran

#6 Shullsburg
  49-39 TBD TBD 42-33   #6 Green Bay N.E.W Lutheran
#7 Riverdale      
            #7 Sheboygan Area Lutheran
                   
  #7 Riverdale #7 Sheboygan Area Lutheran  

@Riverdale
   
@Sheboygan Area Lutheran

#10 Highland
  60-50 63-12   #10 University Lake School / Trinity Academy
#15 De Soto   @River Ridge             @Catholic Central   #15 Salam
               
                   

@River Ridge
  #2 River Ridge #2 Catholic Central  
@Catholic Central

#2 River Ridge
  71-13 74-23   #2 Catholic Central